Tradycje świąt Bożego Narodzenia.


 Boże Narodzenie w Polsce to święta, które szczególnie celebrujemy. Dużą wagę przykładamy szczególnie do związanej z Wigilią symboliki. Sprawdźmy co oznaczają powszechnie znane polskie tradycje wigilijne.

Dwanaście potraw


Tradycyjnie na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw. Skąd wzięła się akurat taka liczba? Dawniej ilość spożywanych podczas Wigilii dań była nieparzysta. W zależności od zasobności portfela było ich siedem, dziewięć lub jedenaście. Poza tym wierzono, że takie liczby przyniosą szczęście na cały rok. Obecnie na naszych wigilijnych stołach stawiamy dwanaście potraw, które symbolizują apostołów.

 

Siano pod wigilijnym obrusem


Kolejną polską tradycją wigilijną jest wkładanie sianka pod obrus, którym nakryto wigilijny stół. Symbolizuje ono betlejemską stajenkę, miejsce narodzin Jezusa. Chociaż powoli przestaje się tego pilnować, to dawniej nie wyobrażano sobie, aby na wigilijnym stole leżał obrus innego koloru niż biały. Jest to oczywiście symbol czystości Marii.


Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole


Wolne nakrycie przy stole to ważna tradycja wigilijna, która każe nam pamiętać o wszystkich samotnych osobach. Oznacza to także, że jesteśmy gotowi zaprosić do stołu każdego, kto w ten wieczór zapuka do naszych drzwi. Puste nakrycie daje również wyraz pamięci o bliskich, którzy nie mogli z nami spędzić świąt lub na zawsze odeszli.


 cdn.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Regulamin konkursu bibliotecznego na najładniejszą zakładkę do książki.

Krzysztof Kamil Baczyński - "Pokolenie".